Kultura utula

Drodzy Rodzice z Poznania i okolic! Z radością informujemy, że ruszamy z projektem "KULTURA UTULA", w ramach którego zapraszamy Was do odwiedzenia 3 największych poznańskich instytucji kultury:

  • Bramy Poznania, 
  • Centrum Kultury ZAMEK, 
  • Rezerwatu Archeologicznego
Dzięki Projektowi "Kultura utula" rodzice odwiedzający ww. miejsca, będą mogli bezpłatnie wypożyczyć nosidło, które nasza fundacja im przekaże. W każdym z wyżej wymienionych miejsc dostępne będą 2 rodzaje nosideł - małe i duże.

Dodatkowo, w każdym z tych miejsc zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty noszenia w chustach i nosidłach, nierzadko połączone z bezpłatnym zwiedzaniem ekspozycji. Łącznie takich warsztatów odbędzie się aż 10, w okresie od czerwca do września. Szczegółowe daty i miejsca już są w naszym grafiku


Sprawdź gdzie i kiedy możesz wziąć udział w warsztacie noszenia - Harmonogram i warunki udziałuA wszystko zaczęło się od naszej współpracy z Bramą Poznania, w ramach której przeprowadziłyśmy tam warsztaty chustowe, połączone ze zwiedzaniem ekspozycji. To własnie wówczas okazało się, że grupa rodziców najmniejszych dzieci jest najmniej liczną wśród odwiedzających.

I to nie jest tak, że rodzice siedzą zamknięci w czterech ścianach swojego mieszkania i nigdzie nie wychodzą. Wychodzą. Spotkać ich można w parkach, na placach zabaw, ewentualnie w teatrze czy kinie (na repertuarze dziecięcym). 

A co z kulturalnymi potrzebami samych rodziców? 

Gdy zastanawiałyśmy się, jak zachęcić rodziców małych dzieci, by wybrali się do muzeum lub galerii sztuki, wpadłyśmy na pomysł, że warto zorganizować to tak, by mogli to swobodnie zrobić ze swoim dzieckiem. Bez rozterek, komu dziecko w tym czasie powierzyć. Bez obaw, że wielki, nieporęczny wózek w przestrzeni muzeum wywoła gniewny mars na twarzy pracownika takiej instytucji. Za to z poczuciem, że jest się w takim miejscu z małym dzieckiem mile widzianym, i że się nikomu nie przeszkadza. 

Zależało nam też na tym, by rodzice mogli ten czas kontemplować wspólnie, by razem, ręka w rękę, odkrywali radość z obcowania ze sztuką i kulturą. A w myśl powiedzenia "czym skorupka za młodu..." chciałyśmy też, by małe dziecko wspólnie ze swoimi rodzicami od początku także w tej kulturze uczestniczyło - najpierw jako bierny obserwator z poziomu ramion mamy czy taty, później jako aktywny odkrywca i kontemplator.

A jako mamom-chuściarom, zależało nam też i na tym, by propagować noszenie i bliski kontakt z dzieckiem w różnych sferach życia :)

Rachunek był więc prosty: dziecko w muzeum+swoboda rodzica=chusta lub nosidło!

Tak narodziła się idea, by zaopatrzyć poznańskie instytucje kultury w nosidła miękkie do noszenia dzieci, które odwiedzający rodzice mogliby wypożyczać bezpłatnie. 

Nosidła wybrałyśmy ze względów praktycznych. Uznałyśmy, że założenie nosidła jest po prostu szybsze i łatwiejsze, co może być istotne dla tych osób, które nigdy z chusty nie korzystały. 

Pomysł prosty i logiczny, ale od pomysłu do realizacji droga daleka.

Najpierw znalazłyśmy Sponsora - znaną z bajecznie pięknych chust firmę Lenny Lamb, która zgodziła się nosidła ufundować - za co bardzo, bardzo dziękujemy!


Potem odezwałyśmy się do wspomnianych wyżej instytucji kultury z pytaniem, czy byłyby zainteresowane takim projektem. Ku naszej radości, wszędzie zareagowano bardzo przychylnie :) Za okazane nam zaufanie i wiarę w powodzenie naszego projektu dziękujemy również :) Bez Państwa życzliwego wsparcia, ten projekt nie miałby szansy powstać.


Dopiero po uzyskaniu "zielonego światła" poszukałyśmy konkursu, w którym mogłyśmy ubiegać się o środki na nasz pomysł. Udało się. Projekt realizowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w ramach konkursu "Centrum dla Rodziny" ogłoszonego przez Stowarzyszenie Instytut Zachodni.A matronatem objęło nasz projekt, jakże by inaczej, Stowarzyszenie "Poznań w chuście" oraz Stowarzyszenie Edukatorów i Doradców Noszenia SEDNO :)Czas wziąć sie do pracy! Przed nami intensywny okres działań promocyjnych i organizacyjnych. Przede wszystkim musimy ustalić terminy warsztatów i datę przekazania nosideł wszystkim instytucjom. 

Śledźcie nasz grafik, zapiszcie się do naszego newslettera, powiedzcie o Projekcie "Kultura utula" swoim znajomym (zwłaszcza tym niechustującym). I bądźcie z nami! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz