O fundacji

Misją Fundacji jest udzielanie wsparcia rodzinom i kobietom, zwłaszcza w okresie okołoporodowym, celem poprawy jakości porodu i rodzicielstwa.

Fundacja Wspierania Rodziny Matecznik została założona w 2016 r. jako efekt kilkuletniej pracy założycielek fundacji z parami spodziewającymi się dziecka oraz rodzicami małych dzieci.
Matecznik początkowo był warsztatownią, miejscem, w którym każdy rodzic mógł uzyskać wsparcie w zakresie przygotowania do porodu, karmienia piersią, noszenia w chuście, naturalnej i ekologicznej pielęgnacji małego dziecka, a także wychowania starszych dzieci. Warsztaty, spotkania z ekspertami, pokazy filmów, grupy wsparcia – niezmiennie przyciągają uczestników.

Praca z przyszłymi i obecnymi rodzicami pokazała, że warto zdobywać wiedzę i tą wiedzą się dzielić, by przygotowywać innych do tak ważnej roli jaką jest bycie rodzicem, ale też uświadomiła, jak wiele aspektów związanych z rodzicielstwem należałoby poprawić lub zmienić. Stąd zrodziła się potrzeba zawiązania Fundacji, która za główne cele stawia sobie m.in.:
  • Zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa, upowszechnianie i ochrona praw człowieka, praw kobiet oraz praw pacjenta.
  • Wspieranie rozwoju osobistego rodziców i opiekunów, zwiększanie ich kompetencji w opiece nad dziećmi.
  • Upowszechnianie idei świadomego rodzicielstwa i rodzicielstwa bliskości.
  • Prowadzenie działalności edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej skierowanej do rodziców, opiekunów, dzieci oraz profesjonalistów pracujących z rodzinami i z kobietami w okresie okołoporodowym.
  • Ochrona i promocja zdrowia, w tym  kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych oraz promocja karmienia piersią.
Pełny tekst statutu Fundacji Matecznik znajdziesz tutaj.

ZARZĄD FUNDACJI:

ALICJA NOWACZYK - Prezes Zarządu Fundacji. 
Doula, doradca noszenia ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią. Po pięciu latach pracy w korporacji, okres ciąży oraz pierwsze miesiące spędzone z synkiem w domu, utwierdziły ją w przekonaniu, że to właśnie ciąża, opieka nad kobietą w porodzie oraz noworodkiem to temat, którym chce się zajmować na co dzień. Swoją wiedzę zdobywa doświadczeniem oraz szkoleniami organizowanymi m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku. Prowadzi zajęcia dla przyszłych i obecnych rodziców i towarzyszy przy porodach.
Prywatnie mama Kuby i Piotra urodzonego w domu. Zafascynowana rodzicielstwem bliskości.
Więcej na temat pracy douli dowiecie się na stronie www Alicji.
Kontakt: alicja@matecznik-poznan.plANNA FURMANIUK - Wiceprezes Zarządu Fundacji. 
Instruktor szkoły rodzenia i masażu shantala, doradca noszenia ClauWi®. Jedna z założycielek Stowarzyszenia "Poznań w chuście", pomysłodawczyni "bliskościowej" szkoły rodzenia Gaja. Autorka Projektu MAMY PRAWA!. Uczestniczka szkoleń, kursów i konferencji organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku. Entuzjastka naturalnego porodu i naturalnego rodzicielstwa. Prywatnie mama trzech Córek i żona jednego męża. Domatorka. Ze zdumieniem odkryła, że potrafi czerpać przyjemność ze sprzątania, pieczenia ciast, pielenia trawnika i patrzenia na ogień w kominku. 
Kontakt: ania@matecznik-poznan.pl